Scădere a transportului portuar maritim în primul trimestru din 2021
Datele statistice arată o tendință negativă în sectorul transporturilor maritime
Conform raportului Institutului Național de Statistică, în primul trimestru al anului 2021, transportul portuar maritim a suferit o scădere de 3,1% comparativ cu aceeași perioadă din anul precedent. Această diminuare este rezultatul unei scăderi semnificative a volumelor de mărfuri încărcate, care au scăzut cu 6,3%, în timp ce mărfurile descărcate au crescut ușor cu 0,5%.
Impactul asupra diferitelor tipuri de transport
Analizând detaliile acestei scăderi generale, se observă că:
- Transportul național a fost afectat cel mai grav, având o reducere de 21,4%.
- Transportul de tranzit s-a diminuat cu 14,4%.
- În contrast, transportul internațional pe căi navigabile interioare a crescut semnificativ cu 22%.
În total, porturile maritime au gestionat un volum de aproximativ 11.79 milioane tone de mărfuri încărcate și descărcate. De asemenea, transportul maritim containerizat s-a ridicat la un total de 153.000 TEU (unitatea echivalent douăzeci picioare).
Detalii suplimentare despre volumele pe căi navigabile interioare
În perioada analizată s-au realizat aproximativ 7.253 milioane tone-marfuri pe căile navigabile interioare și un total de circa 80 TEU. Volumul total al tonelor-kilometru pentru acest segment a fost estimat la aproximativ 3.65 miliarde.
Porturile principale și tipologia mărfurilor
Porturile cele mai active în această perioadă au fost Constanța și Galați; Constanța având o pondere dominantă de aproape 94% din volumul total al mărfurilor gestionate.
tipologia încărcării arată predominanța mărfurilor vrac solid (57.3%), iar pentru descărci predominau mărfurile vrac lichid (41.6%). Cele mai mari cantități proveneau din relațiile comerciale cu Rusia (2.586 milioane tone) și Turcia (2 milioane tone), urmate fiind la nivel european de Spania și Grecia.
Clasamentul României în context european
Datele Eurostat plasează românia pe locul cincisprezece între cele douăzeci și două state membre ale Uniunii Europene care raportează date privind transportul portuar maritim pentru trimestrul I din anul trecut.
Deși majoritatea indicatorilor relevanți indicau scaderi față de aceeași perioadă anterioară – inclusiv volumul general al transportului – există excepții notabile precum creșterea volumului pe căile navigabile interioare unde România se situează printre primele cinci țări europene după tonaj.
Aceste statistici subliniază provocările continue întâmpinate în sectorul logistic maritim românesc dar oferind totodată viewpoint asupra unor segmente care pot beneficia prin dezvoltarea infrastructurii existente.