Fotbal – CM 2014: Brazilia – Germania 0 – 7, din min. 79

Echipa Germaniei conduce formația Braziliei cu scorul de 7-0 din minutul 79 al meciului care are loc marți,pe stadionul ”Mineirao” din Belo Horizonte, în semifinalele Cupei Mondiale de fotbal din Brazilia (12 iunie – 13 iulie).

Thomas Mueller, golgheterul CM 2010, a deschis scorul în minutul 11 pentru Germania, după un corner executat de Toni Kroos. Miroslav Klose a majorat avantajul în minutul 23, devenind totodată golgheterul all-time al Cupei Mondiale, cu 16 goluri. Toni Kroos a reușit o ”dublă” în decurs de doar trei minute (24, 26).

Brazilia a căzut total și a încasat și al cincilea gol, reușit de Sami Khedira (29).

Andre Schuerrle a realizat și el ”dubla”, în min. 69 și 79. (Agenţia Naţională de Presă AGERPRES)