Fotbal: Cordoba revine în Primera Division după 42 de ani

Echipa Cordoba CF și-a asigurat revenirea în prima divizie a campionatului de fotbal al Spaniei, după 42 de ani de la retrogradare, grație unul gol marcat în ultimul minut al meciului retur al barajului pentru promovare, disputat duminică pe terenul formației Las Palmas.

După 0-0 în partida tur,Cordoba a trecut prin mari emoții în returul de la Gran Canaria, în care a fost condusă cu 1-0 până în ultimele secunde de joc, înainte ca mijlocașul ofensiv mexican Ulises Davila să înscrie golul egalării și al promovării, în minutul 90+3.

Echipa din Las Palmas a deschis scorul în minutul 48, prin Aponi, fiind practic ca și promovată până la golul egalizator marcat de Davila, în urma căruia suporterii veniți de la Cordoba au trecut de la agonie la extaz, invadând terenul de joc la finalul meciului, pentru a sărbători revenirea în Primera Division după mai bine de patru decenii.

Celelalte echipe promovate sunt Deportivo La Coruna, fostă campioană a Spaniei în anul 2000, și gruparea bască Eibar, care își asiguraseră revenirea pe prima scenă a fotbalului spaniol încă de la finele lunii mai.

Cordoba, Deportivo La Coruna și Eibar vor înlocui în Primera Division, din sezonul viitor, retrogradatele Betis Sevilla, Osasuna și Valladolid. (Agenţia Naţională de Presă AGERPRES)