Femeie din Coreea de Sud, arestată pentru apeluri false la serviciul de urgență
O femeie în vârstă de 43 de ani a fost reținută la Seul după ce a efectuat aproximativ 5.000 de apeluri false către serviciile de urgență pe parcursul a patru ani, conform informațiilor furnizate marți de poliție.
Alerte false repetate între 2010 și 2014
Identificată ca Song, aceasta a realizat un total de 4.654 apeluri nejustificate sau glume între ianuarie 2010 și iulie 2014. Informațiile au fost raportate de agenția Yonhap, care citează surse din cadrul poliției districtului Dobong din Seul.
În timpul acestor apeluri, femeia relata diverse situații fictive, inclusiv descoperirea unui cadavru sau amenințări cu sinuciderea. Aceste declarații au dus frecvent la desfășurarea forțelor de ordine pentru intervenții.
Posibile consecințe legale
Poliția din Dobong intenționează să o acuze pe Song pentru daunele cauzate prin aceste farse telefonice. Conform legislației sud-coreene, persoanele care emit astfel de alerte pot fi sancționate cu amenzi ce ajung până la 100.000 woni (aproximativ 74 euro). În cazul în care faptele sunt repetate sau generează pagube semnificative, pedepsele pot include închisoare și amenzi ce pot atinge echivalentul a până la 7.400 euro.
(Agenţia Naţională de Presă AGERPRES)