Criza alimentară iminentă în Marea Britanie din cauza restricțiilor de transport
Grupul britanic de supermarketuri Sainsbury’s a emis luni un avertisment cu privire la posibilele lipsuri de produse pe rafturile magazinelor, în contextul întreruperii legăturilor de transport cu Europa continentală.
Impactul restricțiilor impuse de Franța
Transporturile comerciale prin Canalul Mânecii au fost suspendate ca urmare a deciziei Franței de a limita călătoriile dinspre Marea Britanie,măsură menită să controleze răspândirea unei noi tulpini mai contagioase a virusului COVID-19.
Lacune anticipate în aprovizionare
Sainsbury’s a precizat că, dacă situația nu se va schimba rapid, se vor observa deja lipsuri pe piață în următoarele zile. Produse precum salata verde, conopida, broccoli și citricele – toate importate din Europa în această perioadă – ar putea deveni greu accesibile.
Apetitul pentru soluții rapide
Compania face apel către autoritățile britanice și franceze să colaboreze pentru găsirea unei soluții care să permită reluarea imediată a livrărilor alimentare prin porturi.