Ungaria se pregătește pentru o nouă invazie de căpușe
O creștere alarmantă a cazurilor de boală Lyme
Începând cu zilele următoare și până în luna decembrie, Ungaria va fi afectată de o a doua invazie de căpușe în acest an, conform informațiilor furnizate de cotidianul Magyar Nemzet, citat de agenția MTI.
Creșterea numărului de infecții
Prima invazie s-a încheiat recent, dar autoritățile estimează că temperaturile ridicate vor favoriza o nouă proliferare a acestor paraziți. În intervalul 19-25 iulie, au fost raportate 142 de cazuri confirmate de boală Lyme, ceea ce reprezintă o dublare față de aceeași perioadă din anul precedent. Datele provenite din Centrul Național de Epidemiologie arată că între 2004 și 2008 media săptămânală era doar 75.
Riscuri crescute pentru sănătate
Experții avertizează asupra riscurilor semnificative asociate cu această situație. Se estimează că numărul infecțiilor cu Lyme ar putea crește cu până la 150% până la finalul anului dacă tendința actuală continuă.
Mijloacele preventive recomandate
În contextul interzicerii utilizării pesticidelor impusă prin reglementările Uniunii Europene, autoritățile subliniază importanța auto-verificării după activitățile desfășurate în natură. Este esențial ca persoanele să își inspecteze corpurile și pe cele ale copiilor lor pentru a preveni mușcăturile care pot duce la infecții grave.