Tenis: România a învins Serbia şi a promovat în Grupa Mondială II a Fed Cup

Echipa feminină de tenis a României a învins formația Serbiei și a promovat în Grupa a II-a a Fed Cup, duminică, după ce Sorana Cîrstea a câștigat în trei seturi în fața jucătoarei Bojana Jovanovski, cu 6-3, 6-7 (7), 6-3, la Arenele BNR din București, în al patrulea meci de simplu al play-off-ului.

Sorana (27 WTA) și-a adjudecat destul de lejer primul set, cu 6-3, și părea că va încheia conturile rapid și în al doilea, în care a reușit un break la 3-2, iar apoi a condus cu 5-2. La 5-3, Cîrstea a irosit două mingi de meci, fapt care a cântărit destul de greu la psihicul său. În plus, o minge contestată de sârboaică a scos-o din ritm și Jovanovski a reușit să egaleze la 5-5. Cele două jucătoare au ajuns in tiebreak, unde Sorana a comis trei duble greșeli, ultima la 6-5 pentru ea, după care Bojana a întors scorul și a câștigat setul, cu 9-7.

În decisiv, Sorana Cîrstea a început excelent, cu un break, a condus cu 3-1, dar Bojana Jovanovski a făcut și ea un break, egalând la 3-3. Cîrstea a schimbat racheta și, după un ghem foarte disputat a reușit un nou break, încheind setul cu 6-3, după un ultim joc dramatic.

Sorana și Bojana Jovanovski (39 WTA) sunt la egalitate la meciurile din circuitul WTA, 3-3. Cîrstea a câștigat în 2010 la Montreal, în calificări, cu 7-6 (4), 6-3, în 2011 la Tașkent, în primul tur, cu 6-3, 6-1, și anul trecut în optimi la Birmingham, cu 6-1, 1-6, 6-1. Jovanovski s-a impus cu 6-4, 6-2 în 2011 în calificări la Sydney, și anul trecut de două ori în China, cu 6-2, 6-1 în primul tur la Guangzhou și cu 6-3, 6-2 în turul I la Beijing.

Sorana Cîrstea a adus primul punct pentru România, sâmbătă, după ce a învins-o pe Ana Ivanovic cu 3-6, 6-1, 6-2 în prima partidă de simplu.

Simona Halep a învins-o pe Bojana Jovanovski cu 6-2, 6-4, în a doua partidă de simplu, duminică, meci reluat de la scorul de 3-1, 15-15 în favoarea Simonei, după ce a partida fusese întrerupt sâmbătă din cauza ploii.

Ana Ivanovic a învins-o apoi pe Simona Halep, cu 6-3, 7-6 (2).

România conduce cu 3-1 Serbia, iar ultimul meci, cel de dublu, va opune perechile Irina Begu/Monica Niculescu și Jovana Jaksic/Nina Stojanovic. (Agenţia Naţională de Presă AGERPRES)