Olanda şi Spania se vor întâlni prima oară la un turneu final

Naţionalele de fotbal ale Olandei şi Spaniei, care vor disputa duminică, 11 iulie, finala Cupei Mondiale 2010, la Johannesburg, se vor întâlni prima oară la un turneu final, exceptând un meci de la Jocurile Olimpice din 1920, notează AFP.

Cele două ţări nu au jucat niciodată una împotriva alteia la un campionat mondial sau european. Singurele meciuri oficiale dintre ele au fost în preliminariile Euro 1984, când Spania a câştigat la ea acasă (1-0), iar Olanda şi-a luat revanşa pe teren propriu (2-1).

Victoria din 1983 a fost ultima a Spaniei contra naţionalei Oranje, care în ultimele trei întâlniri directe a obţinut două victorii şi un egal.

Doar cinci jucători implicaţi în finala de duminică au evoluat în meciuri directe, două amicale din 2000 şi 2002, câştigate de reprezentativa batavă.

În 2000 (Spania – Olanda 1-2), Casillas, Xavi şi Puyol (înlocuit în minutul 55) au fost titulari la spanioli, în timp ce van Bommel a intrat după pauză la olandezi. Au fost atunci primele selecţii pentru Puyol (ajuns în prezent la cota 89) şi Xavi (92).

În 2002 (Olanda – Spania 1-0), van Bommel (schimbat în minutul 64) şi Puyol au fost singurii titulari prezenţi încă la naţională în 2010, în timp ce fundaşul olandez Ooijer a evoluat în repriza secundă.

Bilanţul celor nouă meciuri directe este echilibrat: câte patru victorii pentru fiecare echipă şi un meci egal. Primul joc dintre cele două ţări a fost câştigat de „la Roja” (3-1), în finala JO din 1920 (în acea perioadă nu exista limită de vârstă pentru jucători, iar meciurile de la turneele olimpice erau luate în calcul în palmaresul naţionalelor).

Cele nouă meciuri au fost următoarele:

27/03/2002, Rotterdam, Olanda – Spania 1-0 (amical)
15/11/2000, Sevilla, Olanda 2-1 (amical)
21/01/1987, Barcelone, Spania – Olanda 1-1 (amical)
16/11/1983, Rotterdam, Olanda – Spania 2-1 (preliminarii Euro 1984)
16/02/1983, Sevilla, Spania – Olanda 1-0 (preliminarii Euro 1984)
23/01/1980, Vigo, Spania – Olanda 1-0 (amical)
02/05/1973, Amsterdam, Olanda – Spania 3-2 (amical)
31/01/1957, Madrid, Spania – Olanda 5-1 (amical)
05/09/1920, Anvers, Spania – Olanda 3-1(JO)

De două ori campioană europeană (1964, 2008), regină a fotbalului de club (12 Ligi ale Campionilor), Spania s-a calificat miercuri în prima sa finală de Cupă Mondială, eliminând în semifinale Germania (1-0).

Spania, campioana europeană en titre, va încerca să devină campioană mondială, ceea ce ar însemna o dublă reuşită până în prezent doar de Germania (Euro 1972 şi CM 1974) şi Franţa (CM 1998 şi Euro 2000).

Olanda a jucat şi a pierdut două finale de Cupă Mondială, în 1974 şi 1978.

Finala de duminică va fi a opta între două selecţionate europene. La capătul ei, o a opta naţională va deveni campioană mondială, după Brazilia (5 trofee), Italia (4), Germania (3), Uruguay (2), Argentina (2), Anglia (1) şi Franţa (1).