Banca Nationala a României a redus dobânda de interventie de la 10,25% in octombrie 2008, la 8%, dar si rezervele minime la lei, insa bancile nu au urmat, nici pe jumatate, aceasta miscare, a spus Valentin Lazea, economist sef la Banca Centrala, in cadrul unui seminar bancar.
“BNR a redus dobânda de interventie de la 10,25 la opt si rezervele minime din octombrie 2008 pâna acum, dar nu am vazut bancile urmând, nici macar pe jumatate aceasta miscare”, a spus Valentin Lazea, raspunzând cererilor bancherilor de reducere a dobânzii monetare si a rezervelor minime.
Acesta a precizat ca o accelerare a creditarii in lei ar ajuta clientii, care ar rambursa credite le in moneda in care sunt platiti, ar ajuta bancile, care nu-si folosesc la maximum lichiditatile in lei, dar si BNR, printr-o mai mare dispersie in piata a deciziilor de modificare a ratei dobânzii de interventie.