Înfrumusețarea stațiunii Mamaia cu palmieri exotici
Un număr de 38 de palmieri, dintr-un total de 173 care se află în seră, vor fi plantați joi, pe 29 aprilie 2010, în stațiunea Mamaia. Această inițiativă are ca scop îmbunătățirea aspectului estetic al zonei cu ocazia sosirii turiștilor pentru minivacanța de 1 Mai.
Palmierii vor fi amplasați în Piațeta Cazinoului și la intrarea în stațiune, în apropierea hotelului Perla. George Coman, șeful Serviciului Administrare Spații Verzi din cadrul Primăriei Constanța, a anunțat că restul palmierilor vor fi plantați după data de 15 mai atât în Mamaia cât și în orașul Constanța. Conform declarației sale, acești palmieri sunt cultivați într-un mediu specializat; ei sunt plasați în vase umplute cu un substrat nutritiv care va fi îngropat ulterior.
Hello! How can I assist you today?
„Plantele au fost monitorizate atent și supuse unor tratamente specifice pentru a le proteja de temperaturile scăzute ce nu trebuie să coboare sub 10-15 grade Celsius”, a explicat George Coman. Aceste plante exotice au fost achiziționate între anii 2000-2001 la prețuri variind între 700 și 800 dolari fiecare și provin din Grecia. De-a lungul timpului, palmierii s-au adaptat bine condițiilor climatice ale litoralului românesc.
Această acțiune nu doar că va aduce un plus estetic stațiunii Mamaia dar va contribui și la creșterea atractivității turistice a regiunii pe termen lung.