Reacția pozitivă a guvernului georgian la reluarea zborurilor comerciale între națiuni de către Rusia a reaprins temerile legate de revenirea țării din Caucaz pe orbita Moscovei.
Miniștrii georgieni au salutat reluarea zborurilor și au considerat-o drept o oportunitate economică, în ceea ce pare a fi cea mai recentă mișcare dintr-un remorcher între Rusia și Occident din cauza înclinațiilor geopolitice ale Georgiei. Evenimentele au declanșat mici proteste în Tbilisi, capitala, și au reunit opoziția altfel fragmentată, la două luni după ce protestele mai mari antiguvernamentale au devenit violente.
Partidul de guvernământ Visul Georgian, considerat pe scară largă controlat de oligarhul său fondator, Bidzina Ivanishvili, a urmat o politică de ambiguitate strategică de la alegerea sa din 2020, aparent curtat partenerii SUA și UE, în timp ce denunță public Occidentul și direcționează politica care se aliniază cu interesele Moscovei. .
Dar majoritatea populației georgiene și președintele țării, Salome Zourabichvili, rămân ferm pro-europeni și sunt fără echivoc în sprijinul lor împotriva invaziei pe scară largă a Ucrainei de către Rusia. Zourabichvili a descris reluarea zborurilor drept „o altă provocare rusă”, adăugând că este „inacceptabilă atâta timp cât Rusia își continuă agresiunea asupra Ucrainei și ocupă teritoriul nostru”. Două regiuni georgiene, Abhazia și Osetia de Sud, au fost ocupate de trupele ruse în urma unui scurt război din 2008. Moscova și-a recunoscut independența autoproclamată.
„Nu avem nevoie de cadouri din Rusia, mascate ca un fel de concesiune”, a spus Zourabichvili într-o adresă.
Decizia lui Putin de a pune în aplicare interdicția de zbor în 2019 a fost o măsură punitivă după protestele împotriva unui deputat rus care a ocupat un loc în parlamentul Georgiei, ca parte a unei adunări a parlamentarilor din țările creștine ortodoxe din Tbilisi. Pe lângă reluarea zborurilor, Moscova a anunțat săptămâna trecută că le permite georgienilor să viziteze Rusia fără viză.
UE a spus că reluarea zborurilor directe pune sub semnul întrebării angajamentul Georgiei de a se alinia la politicile blocului, ca țară care a solicitat aderarea.
„Alinierea Georgiei la deciziile și declarațiile de politică externă și de securitate a UE a scăzut de la un nivel deja scăzut de 44% anul trecut la doar 31% în acest an”, a declarat purtătorul de cuvânt al UE pentru afaceri externe și de securitate, Peter Stano. „Acest lucru ne ridică îngrijorări.”
Spre deosebire de Ucraina și Moldova, cărora li sa acordat anul trecut statutul de candidat, Georgia trebuie să îndeplinească o serie de reforme înainte de a obține acest statut. Dar peste 80% dintre georgieni sunt în favoarea integrării în UE, potrivit sondajelor.
Departamentul de stat american a declarat că companiile de pe aeroporturile din Georgia ar putea fi expuse riscului de sancțiuni dacă facilitează companiile aeriene ruse aflate în prezent sub sancțiuni internaționale. Ministrul adjunct al economiei din Georgia, Mariam Kvrivishvili, a declarat că numai companiile aeriene ruse care nu fac obiectul sancțiunilor vor putea opera zboruri directe către Georgia.
Agenția de aviație civilă din Georgia a autorizat săptămâna aceasta Azimuth Airways, o companie aeriană sub sancțiuni ucrainene, dar nu internaționale și care operează zboruri către Crimeea anexată Rusiei. De asemenea, agenția a autorizat compania aeriană națională a Georgiei, Georgian Airways, pentru zboruri directe către și dinspre Rusia.
Georgian Dream i-a încurajat pe georgieni să ia în considerare decizia Kremlinului printr-o presupusă „prismă umanitară”, facilitând călătoriile georgienilor care locuiesc în prezent în Rusia și oferindu-le „șansa de a comunica și călători liber și ușor”, a declarat ministrul de externe georgian Ilia Darchiashvili.
Guvernul îndreaptă, de asemenea, această mișcare ca un avantaj pentru economia turistică a Georgiei, cu un flux estimat de 300-400 de milioane de dolari în turism, conform ministrului economiei Levan Davitashvili.
Puțini georgieni vor fi probabil convinși de acele asigurări. Întrucât întorsătura lui Georgian Dream față de Rusia coincide cu o abordare din ce în ce mai autoritară, puțini se îndoiesc că decizia lui Putin este o reflectare a strângerii relațiilor dintre cele două guverne și o recompensă pentru poziția partidului de guvernământ georgian față de războiul din Ucraina.
Poziționarea guvernului a unit o opoziție politică de obicei fracturată, cu o întâlnire rară a principalelor partide de opoziție convocată la patru zile după anunțurile Moscovei.
„De obicei nu există unitate între noi, dar în momentul în care lucrurile se referă la Rusia sau Ucraina, suntem complet aliniați”, a spus Elene Khoshtaria, liderul partidului liberal de opoziție Droa. Ea s-a angajat să reproducă protestele din martie, care au fost declanșate de un proiect de lege privind agenții străini, descriși ca fiind inspirați de Kremlin.
„Este o încercare a Rusiei și a guvernului georgian de a-și spori influența politică asupra Georgiei”, a spus Khoshtaria. „Este o continuare a tendinței pe care am văzut-o mai ales după războiul din Ucraina, conform căreia Georgia își schimbă orientarea vestică.”
Într-o perioadă în care majoritatea vecinilor regionali par să se îndepărteze de Moscova, traiectoria lui Tbilisi îi tulbură pe cei care au considerat cândva Georgia aliatul strategic cheie al Occidentului în Caucaz.
„Războiul din Ucraina nu a afectat relațiile (ale Georgiei) cu Rusia. GD se comportă ca și cum nimic nu s-ar fi întâmplat”, spune Irakli Sirbiladze, analist la Centrul de cercetare PMC din Georgia. „Rusia vede Visul Georgiei și poziția sa față de războiul din Ucraina ca fiind ceva pozitiv pentru Rusia și doresc ca Georgia să continue în această direcție.”
Sursa – www.ft.com