Remus Pricopie – propus ministru al Educaţiei Naţionale

Remus Pricopie a fost propus, la 3 martie 2014, ministru al Educaţiei Naţionale în Cabinetul Ponta III.

S-a născut la 22 ianuarie 1970 în comuna Ceahlău, judeţul Neamţ.

În perioada septembrie 1990-iunie 1995 a urmat cursurile Facultăţii de Chimie din cadrul Universităţii Bucureşti, specializarea chimie-fizică. Între octombrie 1996 şi septembrie 1997 a urmat studii aprofundate în Relaţii Internaţionale şi Politici Europene în cadrul Universităţii din Liege, Belgia. În intervalul octombrie 1996-ianuarie 2000 a studiat Comunicare şi Relaţii Publice la Școala Naţională de Studii Politice şi Administrative (SNSPA). Între august 2003 şi iulie 2004 s-a aflat la Universitatea George Washington, SUA, pentru a se specializa în Politici Educaţionale Internaţionale. Din 2005 este doctor în Știinţe Politice al SNSPA. Între octombrie 2006 şi iunie 2008 s-a aflat la Institutul de Educaţie al universităţii londoneze, unde a obţinut un masterat în Managementul Învăţământului Superior. A beneficiat de o bursă Fulbright la Universitatea de Stat din New York între martie 2007 şi martie 2008. În iunie 2009 a urmat un certificat în management educaţional la Universitatea Harvard.

Și-a început cariera la Ministerul Educaţiei şi Cercetării, pe post de expert, Direcţia de Învăţământ Superior şi Cercetare (februarie 1996 — iulie 1997); purtătorul de cuvânt (iulie — octombrie 1997); expert, Direcţia de Relaţii Publice (octombrie 1998 — ianuarie 2001); purtător de cuvânt, Director al Direcţiei de Relaţii Publice (ianuarie 2001 — mai 2001); secretar general (mai 2001 — septembrie 2001); consilier al ministrului Educaţiei (decembrie 2001 — mai 2003 şi între ianuarie-octombrie 2009); ministru ad-interim (cu delegare) (mai 2008).

La 20 noiembrie 2007 a fost numit secretar de stat pentru învăţământul superior în cadrul Ministerului Educaţiei, Cercetării şi Tineretului, până în decembrie 2008.

Este ministru al Educaţiei Naţionale de la 21 decembrie 2012, în Cabinetul Ponta II.

Lector în cadrul SNSPA din octombrie 2000 până în septembrie 2005. În octombrie 2005 a devenit conferenţiar universitar doctor al SNSPA, iar din decembrie 2005 a ocupat scaunul de decan al Facultăţii de Comunicare şi Relaţii Publice din cadrul SNSPA. La 6 martie 2012 a devenit rector al SNSPA.

A lucrat ca director executiv al Centrului de pregătire în relaţii publice din cadrul Băncii Mondiale, între septembrie 1999 şi septembrie 2002. A fost director coordonator al Centrelor de Informare ale Uniunii Europene, 2001-2002.

Este membru al Asociaţiei Române a Profesioniştilor în Relaţii Publice; al Asociaţiei Române pentru Clubul de la Roma; al Asociaţiei Internaţionale de Comunicare.

Printre numeroasele lucrări publicate se numără ‘Relaţii publice. Evoluţie şi perspective’, 2005, Editura Tritonic şi ‘Introducere în relaţii publice — note de curs’, 2003, Editura comunicare.ro.

Vorbeşte fluent limbile engleză şi franceză. Este căsătorit şi are doi copii. (Agenţia Naţională de Presă AGERPRES)

Citește și
Spune ce crezi

Adresa de email nu va fi publicata