Liga Campionilor la Fotbal – play-off

Sporting Braga a produs surpriza play-off-ului Ligii Campionilor la fotbal, eliminând pe FC Sevilla, după ce a învins-o cu scorul de 4-3, chiar pe terenul acesteia, marţi (24 august 2010) seara, în manşa a doua.

Lusitanii, care se impuseseră cu 1-0 pe teren propriu, au condus cu 2-0, prin golurile lui Matheus (31) şi Lima (58), dar andaluzii au egalat, prin reuşitele lui Luis Fabiano (60) şi Jesus Navas (84). Braga a revenit imediat şi a punctat de alte două ori, prin acelaşi Lima (85, 90), astfel că reuşit lui Kanoute (90+1) nu a mai contat, iar Braga a ajuns în premieră în grupele Ligii Campionilor.
După 1-0 în Austria, Hapoel Tel Aviv a fost condusă cea mai mare parte a meciului cu Red Bull Salzburg cu acelaşi scor, iar când meciul urma să intre în prelungiri, Zahavi (90+2) a marcat golul egalării şi al calificării israelienilor.

Sampdoria a fost foarte aproape să treacă de Werder Bremen, dar nemţii au reuşit golul calificării în prelungiri. După 3-1 pentru Werder, Sampdoria a avut un start fulminant şi conducea cu 2-0 în minutul 13, după reuşitele lui Pazzini (8, 13). Cassano a făcut scor de forfait (85), dar suedezul Rosenberg a trimisa meciul în prelungiri cu reuşita sa din minutul 90+3. Peruanul Claudio Pizarro (100) a marcat golul calificării lui Werder.

Partizan, după 2-2 la Belgrad cu Anderlecht, conducea la Bruxelles cu 2-0 în minutul 53, graţie golurilor marcate de Cleo (15, 53). Belgienii au restabilit egalitate în numai şapte minute, prin golurile lui Lukaku (64) şi Gillet (71), iar meciul a ajuns în prelungiri. Partizan s-a impus cu 3-2 la loviturile de departajare, prin Cleo, Petrovic şi Stankovic, în timp ce pentru gazde au transformat Legear şi Gillet. Boussoufa a ratat ultima lovitură a lui Anderlecht.