Autoritatea de reglementare din Marea Britanie, Ofgem, a înăsprit liniile directoare privind furnizorii de energie care instalează forțat contoare de preplată, în urma unui scandal care a arătat că clienții foarte vulnerabili au fost lăsați în pericol de a-și pierde gazul și electricitatea.
Conform noilor reguli, contoarele de plată anticipată involuntară nu mai pot fi instalate în casele persoanelor cu vârsta de peste 85 ani sau cu probleme grave de sănătate. Contoarele care sunt instalate trebuie să vină cu un credit de 30 de lire sterline pentru a evita pierderea imediată a energiei electrice sau a încălzirii, în timp ce echipele de instalare trebuie să poarte acum camere de corp.
Măsura vine după o înghețare de facto a practicii, după ce British Gas, deținută de Centrica, a fost dezvăluită că a instalat cu forța contoare cu plată anticipată în casele persoanelor care au intrat în arierate, în timp ce facturile au crescut în timpul crizei energetice.
Marți, directorul executiv al Ofgem, Jonathan Brearley, a declarat: „Clienții aflați în situații vulnerabile vor primi din partea furnizorilor grija și considerația suplimentară pe care o merită, în plus față de regulile deja în vigoare, ceea ce, în mod clar, nu s-a întâmplat întotdeauna.”
Brearley a declarat pentru BBC Radio 4 că i-a informat pe furnizori că vor trebui să arate o îmbunătățire rapidă sau să se confrunte cu „reguli și reglementări suplimentare care vor fi împotriva interesului dvs. comercial”.
Citizens Advice, organizația caritabilă pentru consumatori, care a fost consultată cu privire la modificări alături de furnizorii de energie, a declarat că noile orientări reprezintă o „îmbunătățire”, dar a cerut Ofgem să nu piardă timpul pentru a le face obligatorii.
„Depinde acum de furnizori să respecte regulile și de Ofgem să ia măsuri rapide împotriva oricărui semn de practică proastă”, a declarat Dame Clare Moriarty, director executiv al Citizens Advice.
„Pentru prea mulți, daunele au fost deja făcute. Furnizorii trebuie să verifice acum că niciunul dintre clienții lor existenți nu își plătește energia prin intermediul unui contor pre-pay atunci când nu este o opțiune sigură pentru ei.”
Grupurile de campanie și organizațiile de caritate au criticat noile orientări pentru că nu merg suficient de departe, subliniind că cei care se află la începutul anilor 80 sau cu anumite boli debilitante ar putea să se confrunte în continuare cu instalarea forțată a contoarelor de preplată.
Tom Marsland, manager de politici la organizația caritabilă pentru egalitatea de șanse a persoanelor cu dizabilități Scope, a declarat că modificările ar „permite în continuare companiilor energetice să instaleze contoare cu plată anticipată în unele gospodării cu handicap.
„Vrem să vedem că instalarea forțată a contoarelor și comutarea de la distanță sunt interzise complet pentru persoanele cu handicap”, a declarat Marsland.
El a reluat apelurile unora dintre furnizorii de energie pentru ca autoritatea de reglementare să introducă un „tarif de energie socială” pentru a ajuta gospodăriile vulnerabile și cu venituri mici să facă față costurilor mai mari ale energiei.
Simon Francis, coordonator al Coaliției End Fuel Poverty, a declarat că există, de asemenea, îngrijorări cu privire la modul în care va fi gestionat.
„Există grupuri cu adevărat vulnerabile care au fost omise de la nivelul său complet de protecție și avem preocupări serioase cu privire la modul în care va fi implementat, cum ar fi modul în care oamenii își vor dovedi afecțiunile medicale fără a fi umiliți de o inspecție de sănătate a firmei de energie”, a spus Francis.
Sursa – www.ft.com