Recordurile meciului de tenis de la Wimbledon dintre John Isner şi Nicolas Mahut

Iată cifrele şi recordurile meciului de antologie câştigat de americanul John Isner în faţa francezului Nicolas Mahut, după 3 zile şi 11 ore şi 5 minute de luptă, în 5 seturi, 6-4, 3-6, 6-7 (7/9), 7-6 (7/3), 70-68 joi (24 iunie 2010) în primul tur al turneului de tenis de la Wimbledon:

11 ore 5 minute: durata meciului cel mai lung din istorie. Precedentul record, 6 ore 33 minute, fusese stabilit la un meci dintre francezii Clement şi Santorro, la Roland Garros 2004. Meciul de acum s-a întins pe 3 zile, fiind întrerupt de 2 ori din cauza întunericului.

8 ore 11 minute: durata celui de-al cincilea set, care, el singur, a bătut copios precedentul record al meciului cel mai lung. Scorul final pare din alt sport sau dintr-un coşmar.

7 ore 6 minute: timpul pe care l-au petrecut cei doi jucători pe teren miercuri, după 2 ore 54 minute cu o seară înainte. Joi, ei au jucat încă 1 oră 5 minute.

183: numărul de ghemuri disputate, record mondial, departe faţă de cele 112 ale meciului Pancho Gonzalez – Charlie Pasarell, tot la Wimbledon, în 1969.

138: numărul de jocuri în setul 5, alt record care cu greu poate fi bătut vreodată, la ani-lumină distanţă de cele 48 de ghemuri din setul 4 (25-23) din meciul John Newcombe – Marty Reissen, la US Open 1969.

112: numărul de aşi ai lui John Isner, care a bătut precedentul record al croatului Ivo Karlovic, care era de 78 de aşi, stabilit anul trecut în Cupa Davis în partida cu Radek Stepanek. Mahut, la rândul lui, a depăşit reuşita lui Karlovic, cu 103 aşi.

215: numărul de aşi cumulaţi de cei doi jucători, de două ori mai mult decât totalul (96) meciului Karlovic – Stepanek. Anul trecut, în finala de la Wimbledon, câştigată cu 16-14 în decisiv de Roger Federer în faţa lui Andy Roddick, cei doi jucători au servit 77 de aşi, amândoi, a patra cifră din istorie.

246: numărul loviturilor câştigătoare ale lui Isner, faţă de 244 Mahut. Un număr halucinant, pentru că îndeobşte 100 de lovituri câştigătoare a fost considerată o cifră de domeniul fantasticului. Cea mai mare parte a acestor ‘winners’ au fost din serviciu.