Publicitate
CONTACT
RSS
Financiarul
  • Ultimele Știri
  • Business
    • Afaceri
    • Companii
    • Construcţii
    • Imobiliare
    • Auto
    • Asigurări
    • Agricultură
  • Economic
    • Economie
    • Investiții
    • Finanțe Bănci
    • Bursă
    • Crypto
  • Lifestyle
    • Casă și Grădina
    • Educaţie
    • Lifestyle
    • Horoscop
    • Sănătate
    • Timp Liber
  • Politică
  • Externe
  • Tech
    • Tehnologie
    • Ştiinţă
    • IT
Citești Peste 40% dintre români au datorii neplătite; 29% au făcut o achiziţie importantă în 2014
Share
Aa
FinanciarulFinanciarul
  • Ultimele Știri
  • Business
    • Afaceri
    • Companii
    • Construcţii
    • Imobiliare
    • Auto
    • Asigurări
    • Agricultură
  • Economic
    • Economie
    • Investiții
    • Finanțe Bănci
    • Bursă
    • Crypto
  • Lifestyle
    • Casă și Grădina
    • Educaţie
    • Lifestyle
    • Horoscop
    • Sănătate
    • Timp Liber
  • Politică
  • Externe
  • Tech
    • Tehnologie
    • Ştiinţă
    • IT
Social
Website by PSK

Peste 40% dintre români au datorii neplătite; 29% au făcut o achiziţie importantă în 2014

Autor Financiarul 3 ianuarie 2015 6 minute citire
Share

Autoturismele, obiectele pentru renovarea/amenajarea locuinței, electrocasnicele sau locuințele sunt printre cele mai frecvente achiziții făcute de români în 2014, relevă un studiu IRES transmis sâmbătă.

”Mai puțin de un sfert dintre români au făcut economii în 2014. Peste 40% au datorii neplătite și peste jumătate dintre români anticipează că vor fi nevoiți să facă sacrificii financiare”, arată realizatorii cercetării.

Potrivit studiului, doar 29% dintre persoanele chestionate au făcut o achiziție importantă pentru familie sau pentru gospodărie, cele mai frecvent menționate investiții fiind achiziționarea unui autoturism — 19%, renovarea sau reamenajarea locuinței — 16%, achiziționarea de aparate electrocasnice — 15% sau achiziționarea unei locuințe — 14%. Alți respondenți și-au instalat o centrală termică — 6%, au cumpărat mobilă — 6%, un televizor — 6%, un computer — 5% sau un teren — 3%.

Citeste si:

Cercetătorii români au realizat un material care poate depolua, în mod ecologic, un teren poluat
Cât de pregatită este România pentru a face faţă provocărilor energiei viitorului?
Cuvântul „autentic”: „Ne dăm seama acum că este o performanţă în sine”
OVES Enterprise din Cluj lansează prima dronă pentru deminare produsă de o companie românească

Autorii precizează că procentele privind achizițiile se raportează nu la întreaga populație, ci la cei 29% care declară că au făcut o achiziție importantă. Astfel, cei 19% care declară că au cumpărat un autoturism reprezintă, prin raportare la întreaga populație, aproximativ 6% din eșantion, adaugă realizatorii sondajului.

De asemenea, relevă studiul, 7% dintre intervievați declară că au tranzacționat bunuri imobiliare în 2014, respectiv 4% spun că au cumpărat astfel de bunuri, 2% că le-au vândut, iar 1% au făcut atât vânzare, cât și cumpărare de bunuri imobiliare. Dintre aceștia, cei mai mulți au vândut sau cumpărat apartamente sau garsoniere — 43%, acestea fiind urmate de terenuri — 34% și case sau vile — 19%.

Doar 23% dintre persoanele intervievate spun că au reușit să economisească bani în anul 2014. Cu toate acestea, 38% dintre acestea sunt optimiste, considerând că, în 2015, vor reuși să facă acest lucru.

Întrebați care au fost categoriile de cheltuieli la care au renunțat, 39% au susținut că au economisit la mâncare (37% consideră că vor fi nevoiți să facă acest lucru și în 2015), 64% au făcut economii la îmbrăcăminte (60% se așteaptă să fie nevoiți să facă acest lucru și în 2015), 35% au spus că au făcut economii la combustibilul pentru autoturism, 29% că nu au făcut acest lucru, în timp ce 33% spun că nu este cazul (deoarece nu dețin un autoturism). Aceeași proporție a respondenților se așteaptă să facă acest lucru și în 2015.

Participanții la studiu au făcut economii la încălzire în proporție de 45% în 2014, iar o proporție similară — 44%, consideră că vor face acest lucru în 2015.

Potrivit cercetării, 26% dintre persoanele intervievate au făcut economii la medicamente în 2014 (27% cred că va trebui să facă acest lucru în 2015).

Când vine vorba despre cheltuieli pentru vacanțe, patru din zece participanți la studiu au spus că nu au cheltuit cât ar fi vrut în 2014, iar o proporție similară consideră că acest lucru se va întâmpla și în anul ce a început.

54% dintre respondenți cred că vor fi nevoiți să facă sacrificii financiare în 2015.

Peste 80% dintre respondenții care anticipează astfel de sacrificii financiare (54% din eșantion) consideră că vor renunța la a mai cumpăra anumite bunuri, 36% cred că vor renunța la deplasarea cu autoturismul propriu, 32% că vor împrumuta bani, 24% că vor fi puși în situația de a vinde anumite bunuri, iar 21% că vor lua un credit. 4% dintre aceștia, de asemenea, cred că va fi nevoie să își vândă locuința în 2015.

37% dintre respondenți spun că au împrumutat bani în 2014. Cei mai mulți au luat un împrumut de la bancă — 43%, iar 41% au apelat la prieteni, 34% la alți membri ai familiei, iar 6% la Casa de Ajutor Reciproc a Pensionarilor.

”În momentul de față 41% dintre participanții la studiu declară că au cel puțin o datorie neplătită. În același timp, 24% dintre aceștia spun că există persoane care le datorează bani”, se arată în documentul citat.

Aproximativ trei din zece români au fost în vacanță în 2014, dintre aceștia majoritatea au fost plecați în vacanță o singură dată — 56%, în timp ce 23% au fost în două vacanțe, iar 19% spun că au avut mai mult de două vacanțe.

Cei mai mulți dintre respondenți afirmă că au cheltuit anul trecut sub 1.000 de lei pentru o vacanță, în timp ce 28% au alocat între 1.001 și 2.000 de lei, 20% între 2.001 și 3.000 de lei, iar 15% peste 3.000 de lei.

Sondajul a fost realizat în perioada 19-20 decembrie 2014 pe un eșantion de 1.131 indivizi de 18 ani și peste. Tipul eșantionului: multi-stratificat, probabilist, reprezentativ la nivel național. Reprezentativitate: eroare maximă tolerată de plus/minus 2,9%. (Agenţia Naţională de Presă AGERPRES)

Tag: achizitii, datorii, economisire
Distribuie acest articol
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Email Copy Link Print
Înapoi 2015 va fi un an mai bun, consideră asiaticii, în schimb occidentalii cred că va fi un an mai greu
Înainte Compania Apple, dată în judecată pentru capacitatea de stocare mai redusă a unora din produsele sale

Cercetătorii români au realizat un material care poate depolua, în mod ecologic, un teren poluat

Autor Financiarul 28 noiembrie 2023 3 minute citire

Cercetătorii români au realizat un material care poate depolua, în mod ecologic, un teren poluat

  În contextul agricol, o echipă de cercetători de la Universitatea „Dunărea de Jos” din…

28 noiembrie 2023

Cât de pregatită este România pentru a face faţă provocărilor energiei viitorului?

  Energia viitorului trebuie să fie accesibilă, sigură şi curată. Cât de pregatită este România…

28 noiembrie 2023

Cuvântul „autentic”: „Ne dăm seama acum că este o performanţă în sine”

  Editorii dicţionarului american Merriam-Webster au ales termenul care să fie desemnat cuvântul anului 2023.…

28 noiembrie 2023

Articole recomandate

Care sunt cele mai importante detalii despre CardAvantaj?

Autor Financiarul 24 noiembrie 2023
Horoscop 7 noiembrie, carieră și bani. Zodiile care au un succes fenomenal pe plan profesional

Horoscop 7 noiembrie, carieră și bani. Zodiile care au un succes fenomenal pe plan profesional

Autor Redactia Financiarul 6 noiembrie 2023

Cel mai mare aisberg din lume plutește în derivă dincolo de apele Antarcticii

Autor Financiarul 27 noiembrie 2023

Comunicate de presa

Incredibila poveste de dragoste dintre Angela Martini si Dragos Savulescu

Autor Continut Sponsorizat 31 octombrie 2023

Grupul MODIVO dezvoltă o rețea de magazine fizice în România

Autor Continut Sponsorizat 9 octombrie 2023

Lefties Lifestyle: Mai mult decât modă, un stil de viață

Autor Continut Sponsorizat 6 octombrie 2023

Fi la curent cu ultimele noutăți financiare. Vă aducem zilnic știri din economice, noutăți interne și externe. Citește zilnic cele mai noi știri 

  • Afaceri
  • Companii
  • Construcţii
  • Imobiliare
  • Asigurări
  • Casă și Grădina
  • Lifestyle
  • Educaţie
  • Sănătate
  • Timp Liber
  • Economie
  • Finanțe Bănci
  • Investiții
  • Bursă
  • Crypto
  • Economie
  • Finanțe Bănci
  • Investiții
  • Bursă
  • Crypto

Website by PSK

  • Home
  • Cookies
  • Politica de confidentialitate
  • Termeni si Conditii
Financiarul.ro
Welcome Back!

Sign in to your account

Lost your password?