Scăderi pe piețele europene din cauza temerilor legate de Omicron și inflație
Evoluția acțiunilor europene în contextul incertitudinilor globale
Acțiunile de pe piețele europene au înregistrat o scădere semnificativă joi, influențate de tendințele negative observate pe Wall Street și de îngrijorările legate de varianta omicron a coronavirusului. De asemenea, investitorii sunt preocupați de posibilitatea unor majorări ale dobânzilor mai devreme decât anticipaseră.
Indicele STOXX 600, care reflectă performanța acțiunilor la nivel european, a coborât cu 0,9% în dimineața zilei respective, după ce a atins o scădere maximă de 1,3% în timpul sesiunii. Această evoluție marchează o inversare bruscă față de câștigurile obținute miercuri, când sectoarele vulnerabile la pandemie au contribuit la cea mai bună zi pentru STOXX 600 din ultimele șase luni.
Impactul variantei Omicron asupra piețelor financiare
Fluctuațiile recente ale valorii acțiunilor europene sunt generate de incertitudini privind contagiozitatea și severitatea variantei Omicron și eficiența vaccinurilor existente împotriva acesteia. David Madden,analist la Equiti capital,a subliniat că volatilitatea va continua atât timp cât situația rămâne neclarificată: „Vom experimenta zile cu creșteri urmate rapid de scăderi până când vom avea informații clare despre efectele variantei”.
De asemenea, el a adus în discuție faptul că nu se vor atinge din nou maximele din noiembrie până când nu se va clarifica impactul variantelor asupra economiei și măsurile care ar putea fi necesare.
Reacții pe Wall Street și perspective pentru S&P 500
Pe Wall Street s-a resimțit o vânzare accentuată miercuri seara după confirmarea primului caz al variantei Omicron în Statele Unite.Președintele Rezervei Federale americane, Jerome Powell, a menționat riscurile persistente ale inflației care ar putea afecta economia chiar și în a doua jumătate a anului viitor. Cu toate acestea, Madden consideră că această panică inițială nu va dura mult: „Oamenii își vor da seama că varianta s-ar putea să nu afecteze semnificativ redresarea economică”.
Contractele futures pentru S&P 500 indicau o posibilitate de creștere aproape cu 1%, sugerând un potențial optimism printre investitori.
Performanțe sectoriale mixte pe piețele europene
În Europa, sectorul tehnologic s-a confruntat cu cele mai mari pierderi; companiile Infineon Technologies, AMS și ASML au raportat scaderi între 2.3% si 4.3%, influenţate negativ după un raport Apple referitor la cererea slabită pentru iPhone 13.
De asemenea، firmele din domeniul bunurilor luxoase precum Hermes şi Richemont au avut scaderi semnificative – respectiv -2.4% şi -1.2%, chiar dacă acestea fac parte din indicele Euro STOXX 50.
Pe un ton pozitiv însă , Vifor Pharma s-a apreciat cu aproximativ 15.9%, devenind lider al indicelui elveţian cu capitalizare medie datorită informaţiilor conform cărora compania australianã CSL este interesată să achiziţioneze producătorul elveţian.