Fotbal: Cupa Mondială – Franţa 1998

În 1998, fotbalul s-a întors în Franța, patria fondatorului Cupei Mondiale, Jules Rimet. A 16-a ediție a competiției s-a desfășurat între 10 iunie și 12 iulie și a fost pentru prima dată când Cupa a depășit durata de o lună.

Francezii au gustat pentru prima dată gloria Campionatului Mondial, după victoria cu 3-0 în finala cu Braziliei, când Zinedine Zidane a marcat două goluri.

A fost prima ediție cu 32 de echipe participante. Printre debutante s-a numărat Croația, golurile marcate de Davor Suker ducând-o până pe locul trei. Pe poziția a patra s-a clasat echipa Olandei, cu generația frumoasă a fraților De Boer, a lui Van Der Sar, Stam, Overmars, Cocu, Kluivert, Davids și Seedorf.

A fost ultima ediție la care a participat echipa națională a României, condusă pe teren de același Gică Hagi, ajuns la trei turnee finale ale CM.

În preliminariile pentru Cupa Mondială au luat parte 174 de echipe, s-au disputat 643 de meciuri până să se decidă echipele participante. 15 milioane de spectatori s-au aflat în tribunele meciurilor din preliminarii.

Au existat și câteva evenimente inedite: Iran a învins Insulele Maldive cu 17-0, cea mai mare diferență de goluri la acea vreme într-un meci oficial. Karim Bagheri a marcat de șapte ori. Echipa surpriză a Iranului a continuat să fie cap de afiș inclusiv la barajul zonelor Asia-Oceania, când au fost condusă cu 2-0 de Australia susținută de 85.000 de suporteri. Spre consternarea fanilor australieni prezenți la Melbourne Cricket Ground, iranienii au egalat și au obținut calificarea, după ce în meciul tur remizaseră 1-1. Coreea de Sud s-a calificat, devenind o prezență constantă la turneul final. Arabia Saudită a participat pentru a doua oară.

În Europa, s-au organizat pentru prima dată meciuri de baraj între ocupantele locului secund din grupe. Norvegia, Italia, Spania, Germania și România au terminat neînvinse faza grupelor. Totuși, pentru Italia nu au fost suficiente cinci victorii și trei remize, într-o grupă câștigată de Anglia. Italienii au fost trimiși la baraj, unde s-au impus în fața rușilor. Tot în play-off-uri, Iugoslavia a șocat un între continent: 7-1 și 5-0 împotriva unei selecționate slabe a Ungariei, care nu mai avea nimic din strălucirea predecesorilor săi. Așa cum era de așteptat, Croația a eliminat Ucraina și și-a făcut apariția pentru prima oară la turneul final.

În America de Sud, s-a alcătuit în premieră o singură grupă preliminară, formată din nouă reprezentative. S-au jucat 72 de meciuri în total. A fost o decizie mai puțin inspirată, pentru că fiecare echipă sud-americană a fost nevoită să joace 16 jocuri, un număr mult prea mare pentru o competiție de calificare. Au ieșit învingătoare Argentina, Chile, Columbia (participantă la CM pentru a treia oară consecutiv) și Bolivia, care nu mai prinsese un turneu final din 1950. Li s-a alăturat Brazilia, deținătoarea titlului.

Cel mai lung drum în calificări l-au avut echipele din America de Nord și Centrală. În cele din urmă, au câștigat favoritele preliminariilor, Mexic și SUA. Al treilea loc le-a revenit jamaicanilor, denumiți ‘Reggae Boys’, veniți în premieră la CM. Curios este că federația din Mexic, a cărei echipă termina calificările neînvinsă și ocupând primul loc al grupei finale din preliminarii, l-a demis pe antrenorul Bora Milutinovic. La turneul final, selecționerul Mexicului a fost Manuel Lapuente.

În 1998, datorită extinderii numărului de participante, Africa a venit cu cinci echipe. Nigeria, Camerun, Tunisia și Maroc luaseră parte în trecut și la alte ediții ale Cupei. Singura debutantă era Africa de Sud, câștigătoarea Cupei Africii pe națiuni în 1996, care s-a calificat la limită, în ultima clipă, în detrimentul echipei din Congo.

Prin urmare, cele 32 de participante provenite din cinci confederații au fost: 15 din Europa (Anglia, Austria, Belgia, Bulgaria, Croația, Danemarca, Franța, Germania, Italia, Iugoslavia, Norvegia, Olanda, România, Scoția și Spania), cinci din America de Sud (Argentina, Brazilia, Chile, Columbia și Paraguay), trei din America de Nord și Centrală (Jamaica, Mexic și SUA), cinci din Africa (Africa de Sud, Camerun, Maroc, Nigeria și Tunisia) și patru din Asia (Arabia Saudită, Coreea de Sud, Iran și Japonia).

Organizarea Cupei Mondiale din Franța a prevăzut implicarea a zece stadioane: Stade de France din Saint-Denis, Stade Velodrome din Marsilia, Parc des Princes din Paris, arena Felix Bollaert din Lens, Stade de Gerland din Lyon, Stade de la Beaujoire din Nantes, Stadium de Toulouse, stadionul Geoffroy-Guichard din Saint-Etienne, Parc Lescure din Bordeaux și Stade de la Mosson din Montpellier. Cel mai mare dintre ele era Stade de France, cu o capacitate de 80.000 de locuri.

Brazilia a început en-fanfare: 2-1 cu Scoția, 3-0 cu Maroc, pierzând ultimul meci în grupă cu Norvegia (0-1). În optimile de finală, echipa antrenată de Mario Zagallo a învins Chile cu 4-1, într-o zi memorabilă pentru Ronaldo și Cesar Sampaio, marcatorii Selecao. În sferturi, sud-americanii au depășit Danemarca, scor 3-2, prin golurile lui Rivaldo și Bebeto. Semifinala disputată în fața Olandei s-a terminat la loviturile de departajare, 4-2, după ce Frank de Boer și Philip Cocu au ratat penalty-urile. Brazilia era în finală.

Italia, vicecampioana mondială, a venit la Cupa Mondială cu o formulă rar întâlnită: Cesare Maldini selecționer, iar fiul său, Paolo — căpitanul echipei. Totuși, echipa nu a impresionat. În grupe, Italia a învins Camerun cu 3-0, Austria cu 2-1 și a terminat la egalitate, 2-2 cu Chile. În optimi a depășit Norvegia cu 1-0, gol Vieri, în cel mai frumos joc reușit de ‘azzurri’ la ediția din Franța. În sferturi, ‘squadra azzurra’ n-a mai reușit o prestație convingătoare, fiind eliminată de Franța cu 4-3 după loviturile de departajare.

Franța a obținut trei victorii nete în grupă: 3-0 cu Africa de Sud, 4-0 cu Arabia Saudită și 2-1 cu Danemarca. În optimi, a trecut de Paraguay cu 1-0 după prelungiri, gol Laurent Blanc. În sferturile de finală, a trecut de Italia la penalty-uri, ultima lovitură fiind executată de același Blanc. În semifinale, Franța a învins Croația datorită celor două goluri marcate de fundașul Lilian Thuram, într-un meci în care Blanc a primit cartonaș roșu. Elevii lui Aime Jacquet aveau să înfrunte Brazilia în ultimul act.

Nigeria a fost câștigătoarea grupei D, trimițând Spania și Bulgaria acasă. În optimi, africanii s-au împiedicat de Danemarca antrenată de suedezul Bo Johansson, scor 4-1.

Olanda a terminat grupa E pe primul loc, după un egal cu Belgia (0-0) și altul cu Mexic (2-2), respectiv o victorie cu 5-0 în fața gazdelor din Coreea de Sud. În optimi, a trecut de Iugoslavia cu 2-1, iar în sferturi, de Argentina cu același scor. A fost învinsă de Brazilia în semifinale.

Germania a început bine; 2-0 cu SUA și Iran, 2-2 cu Iugoslavia. În optimi, a depășit Mexicul cu 2-1, iar în sferturile de finală a fost spulberată de Croația cu 0-3.

Cât despre echipa Croației, aceasta a fost surpriza Mondialului. În grupe, croații au învins Jamaica (3-1) și Japonia (1-0), dar s-au înclinat în fața Argentinei, câștigătoarea grupei (0-1). Au trecut de România în optimi (1-0), de Germania în sferturi și s-au oprit în semifinale: 1-2 cu Franța. S-au ales cu bronzul, după ce au câștigat finala mică: 2-1 cu Olanda, goluri Prosinecki și Suker.

La 12 iulie, s-a disputat marea finală a Mondialului, organizată pe Stade de France. 80.000 de suporteri au asistat în tribune. Partida a fost arbitrată de marocanul Said Belqola.

Franța a învins Brazilia cu 3-0, după două golurile înscrise de Zidane și altul de Emmanuel Petit, în ultimul minut al jocului. A fost prima finală jucată între țara gazdă și deținătoarea titlului.

În urma victoriei, un milion de francezi au ieșit pe străzile Parisului pentru a celebra reușita lui Zidane & co. Franța devenea a șaptea țară câștigătoare a Cupei Mondiale, alăturându-se Uruguayului, Italiei, Germaniei, Braziliei, Angliei și Argentinei.